Zaman zaman sorunların baş göstermediği aile yoktur. Bu sorunlar bazen bir iki saat, bazense bir iki gün içinde çözümlenebilecek kadar basit olabilirken bazen hayat boyu devam eden bir çıkmaz ve adeta kaosa dönüşebilmektedir.

Aile içinde yaşanan sorunlar günlerce halledilemiyor, çözümü basit konular büyüyorsa ya da aile içi şiddet, anlaşmazlık, seslerin çok yükseldiği kavgalar varsa aile terapisi almak oldukça işe yarar olabilir. Bu terapilerde genelde tüm aile üyelerinin bir arada bulunmasının istenildiği seansların yanı sıra bazen aile üyelerinin tek olarak görüldüğü de olur. Bu terapide amaç, aile üyeleri arasındaki iletişimi ve bu iletişimin kalitesini artırmak, aile bireylerinin birbirlerine karşı olan bakış açılarının sağlıklı ve doğru anlamlandırılmış olmasını sağlamak, tartışmaların üstesinden gelinmesi gibi kazanımları bireylere sağlamaktır. Böylece aile bireyleri birbirine bağımlı değil, bağlı olan yeni bir anlayış geliştirebilirler.

Tüm bu süreçte terapist, ailenin bağlı bulunduğu kültüre, inanç değerlerine, yaşam tarzlarına müdahale etmez, yalnızca bireyleri aynı evde yaşamayı kolaylaştırıcı bakış açıları sunmaya çalışır. Kriz anlarında bunlarla başa çıkma yöntemlerini öğrenen ailelerin terapi sonrası artık çatışma yaşamamaları ve ya çatışma yaşadıklarında ustalıkla bunun üstesinden gelmeleri beklenebilir. Genelde bazı aile bireylerinin terapi öncesinde isteksiz olduğu görülse de, terapiyle birlikte gelen kazanımlarla, seanslara istekle katılmaya başladıkları görülmektedir. Merkezimizde terapistlerimiz, aile terapisi seansları vermektedir.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment