Bireysel terapi, yalnızca danışan ve terapistin yüz yüze bulunduğu, her tür sorunun ortaya konulabildiği terapi türleridir.

Bu terapide terapist çeşitli yaklaşımları kullanabilir. Özellikle grup terapi tercih etmek istemeyen, terapide konuşulacak meselenin tamamen gizlilik esası çerçevesinde konuşulmasını isteyen danışanlar tarafından tercih edilmektedir. Danışanların her problemi bakımından kullanılabilen bir terapi yöntemidir. Hayatta yaşanan sorunların ne kadar diğer insanlardan kaynaklandığı düşünülürse düşünülsün, mutlaka kişinin şahsına da temas eden, onun kendi karakteriyle ilintili bir yönü de mutlaka vardır. Dolayısıyla çift terapi, cinsel terapi, aile terapi gibi terapiye ihtiyaç duyduklarını düşünen kişiler de bireysel terapi yöntemine başvurabileceklerini bilmelidirler. Bireysel terapide kişilere yeni bir bakış açısı, davranış boyutu kazandırılabilir. Danışan, kendini içinden geldiği gibi ifade edebilir.

Bireysel terapinin uygulanabileceği alan oldukça geniştir. Örnek vermek gerekirse, alkol, sigara, uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığı problemi olanlar, kıskançlık krizi sorunları yaşayanlar, özgüven eksikliği bulunanlar, sosyal fobilere sahip kişiler, kaygı bozuklukları, kişilik bozuklukları ve daha pek çok sorunun konuşulması ve çözüm yöntemleri hakkında bireysel terapi oldukça işlevseldir. Esasen bireysel terapi, terapiler geçmişinde ve şimdi dahi en çok kullanılan terapi çeşididir. Seanslar süresi değişkenlik gösterebilmekle birlikte 50 dakika- 1 saatlik ortalama zaman dilimlerindedir. Bu terapiler, sorunlarınızı bir yakınınızla paylaşmak gibi görülmemelidir. Terapistiniz size en uygun metodları kullanarak etkili bir terapi sürecini sizinle yürütecektir. Merkezimizde bireysel terapi sıklıkla uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment