Çocukluk çağı bitiminde geçilen ergenlik çağıyla birlikte, bu yaş grubunun davranış ve duygu durumları oldukça değişime uğramaya başlar.

Çocuk olmakla yetişkin olmak arasında sıkışıp kalan ergenlerin davranışları ve bunların sebepleri ile onların sosyal ve psikolojik gelişimini inceleyen psikoloji alt bilim dalı, ergen psikolojisidir. Bu dönemde ergenlerin davranış ve tepkileri genelde aşırıdır. Öfke patlamaları, aile ile yoğun çatışma, ani ve aşırı tepkiler, sinirlilik hali görülebilir. Değişen ve gelişme evresindeki vücutlarını beğenmeyebilir, fiziksel görüntülerine karşı takıntı geliştirebilirler. Öyle ki bu davranışlar aileyi beğenmeme, onlardan hoşnut olmamaya kadar gidebilmektedir. Bu durumlarda aileler genelde sakin kalmakta zorlanırlar. Tam bu zorlu evre içinde ergen psikolojisi alanında çalışan uzmanlara başvurmak en doğru karar olacaktır. Yetişkinler tarafından anlamlandırılması zorlanan ergenlerin dünyasına girmek, onlara anlaşıldıklarını hissettirmek önemlidir.

Bunu bir uzman desteğiyle sağlanması,  hem ergen çocuğun duygu durumunun idealize olması hem de aile içi düzenini korumak mümkün olur. Ebeveynler genelde ergenler için telaşa kapılarak onlara fazlaca yasak koyma yollarına giderler. Bir uzman yardımıyla ergenin psikolojisinde hasar bırakmaksızın ona doğru ölçütlerle sınır çizilebilir.  Bazen de ergenlik içe kapanıklığı beraberinde getirebilmektedir. Tüm bu durumlar ergen psikolojisi alanında uzman kişiler ile birlikte çözüme kavuşabilir. Merkezimizde uzman psikolog ve psikiyatrlar ergen psikolojisi alanında hizmet vermektedir.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment