★ Hipnoterapide hipnoz yöntemi kullanılarak kişi tedavi edilir.

★ Hipnoterapi, kişinin dikkatini bir nesne üzerinde toplayıp transa geçmesi ile gerçekleşir.

★ Hipnoterapi, uzman psikolog ya da psikiyatrist tarafından telkin yöntemini kullanarak kişinin gevşemesini ve zihninin rahat olmasını sağlar.

★ Hipnozda kişinin direnci büyük ölçüde ortadan kalkar. Böylelikle kişi kendisine verilecek telkinlere açık hale gelir.

★ Hipnoz bir uyku hali değildir ve hipnozdan çıkamamak gibi bir durum yoktur.

★ Hipnoz esnasında kişinin bilinci açıktır ve kişi her şeyin farkındadır. Dolayısıyla, kişi istemediği bilgileri vermeyebilir.

★ Hipnoz bir zihin kontrol yöntemi değildir. Hipnoz, konsantrasyonu arttırır, zihinde dikkati dağıtan etmenleri kontrol altına alır ve kişinin kendisine verilen telkinlere daha duyarlı olmasını sağlar. Böylece kişinin duyguları, düşünceleri, davranışları ve psikolojik durumu değiştirilebilir. (APA, 2019 tarihinde https://www.apa.org adresinden elde edildi).

★ Hipnoterapi, hipnoterapi eğitimi almış, konusunda uzman psikolog ve psikiyatristler tarafından yapılmalıdır. Uzman hipnoterapist tarafından yapılan hipnoterapi tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur ve tehlikeli değildir.

★ Hipnotize olma durumu kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar daha kolay transa geçebilirken diğerlerinde bu süre uzayabilir.

★ Hipnoterapiste güven ve hipnoza yatkınlık, transa geçme süresinde ve hipnoterapinin başarısında önemli faktörlerdir

 

Hipnoz Terapi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

★   Hipnoterapi; depresyon, kaygı bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, uyku bozuklukları,uyku bozuklukları, fobiler, öfke kontrolü, sigara,alkol ve madde bağımlılıkları, sınav stresi, dikkat eksikliği, kilo verme, kekemelik ve panik atak tedavisinde kullanılabilir (https://www.hipnoterapi.com adresinden 2019 tarihinde elde edildi).

★   Unutulmamalıdır ki hipnoterapi tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Bilişsel terapi, psikiyatrik destek gibi diğer terapi metodları ile birlikte uygulanması, uygulanan terapilerin etkisini arttırır.

★   Kanser hastaları ile yapılan araştırmada, kanser hastalarına ameliyat öncesi yapılan hipnoz ile hastaların ameliyat sonrası ağrılarının , mide bulantılarının ve yorgunluklarının belirgin bir şekilde azaltılması sağlanmıştır. Bu çalışmada en önemli bulgu, hipnoz ile stresin azaltılabileceği ve kişiye daha pozitif bir zihin durumu yaratılabileceğidir (Smith, 2011).

Hipnoterapi ile Zayıflama Nasıl Yapılır?

Hipnoterapi ile zayıflama yöntemi ile yeme alışkanlıklarınız kontrol altına alınarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlıyorsunuz. Hipnoz terapi ile kilo vermede sağlıklı ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmek ilk hedeftir. Terapi gören bir hastamıza sağlıklı ve dengeli beslenmek alışkanlık haline getirmeyi telkin ederek tedavi sürecimizi başlatıyoruz.

Aren Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak diğer zayıflama tedavi yöntemlerimizden en önemli farkımız budur. Daha öncede belirttiğimiz gibi hipnoterapi tedavisinin yan etkileri yoktur. Hastalara diyet önermiyoruz onlara aç kalmalarını değil sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmelerini telkin ediyoruz. Daha önceleri diyet gibi zayıflama ameliyatları gibi yöntemleri deneyen ama bir başarıya ulaşamayan hastalarımızda hipnoterapi ile zayıflama yöntemi çok etkili olmaktadır.

Hipnoterapi Bölümleri ve Süreci?

Hipnoterapi 3 bölümden oluşur : Transa girme, Telkin ve Transtan çıkma.

★   Transa girme aşamasında kişinin dikkatini odaklayabileceği bir nesne kullanılabilir. Kişi bilinçli bir uyku haline geçtiği zaman telkin aşamasına geçilir.

★   Telkin aşamasında , hipnoterapist danışana telkinlerde bulunur. Telkinler ile kişi rahatlar ve değiştirmek istediği duygu, düşünce ve davranışına dair motivasyonu artar. Kişinin isteği olmayan ve yapma imkanı olmayan bir konuda hipnoterapist telkinde bulunmaz.

★   Son aşamada, hipnoterapistin telkini ile kişi trans halinden çıkartılır. Kişi çoğunlukla trans halinde söylediklerini ve yaptıklarını hatırlar çünkü kişinin süreç boyunca bilinci açıktır.

Ankara Hipnoterapi Merkezinde Terapi Kaç Seans Sürer?

Seanslarımız kişinin durumuna göre değişiklik göstermekle beraber her hafta olmak kaydıyla ortalama 2 ay sürmektedir. Çünkü hastaların iyileşme sürecine girmesi için en az 2 ayın geçmesi gerekiyor. İki aylık süre sonunda yine hastamızın durumuna göre toplamda 3 ayın sonunda hipnoz terapisini tamamlıyoruz. Terapi seansları haftada bir gün ve yaklaşık yarım saat sürüyor. Hipnoterapinin amacı kişiyi iyi hissettirmektir. Hasta uzman hipnoterapistine güvendiği zaman tedavisi daha olumlu ilerliyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment