Çocuklar, doğumdan itibaren deneyimledikleri, içinde bulundukları toplumun yansımalarıdır. Bazen içinde yaşanılan ailenin tutum ve davranışlarında, ruh hallerinde bozulmalar meydana gelebilir. Bu durum ilk ve en çok çocukları etkilemektedir. Çocuklar ise etkilenen bu duygu ve davranışları büyük ölçüde oynadıkları oyunlara yansıtırlar.

Oyun terapisi de, bu farkındalıkla ortaya çıkmış bir yaklaşımın ürünüdür. Özellikle küçük çocuklar terapilerde kendilerini dil yoluyla yeterince ifade edemeyebilirler. Ancak oyunlar çocukların kendilerini ifade ettikleri, kendilerine deyim yerindeyse bir dünya kurdukları biricik alanlarıdır. Terapi türü 2-12 yaş arasındaki çocuklara uygulamak üzere uygundur.

Bu yöntemde çeşitli oyuncak ve oyunlarla çocuğun duygularının dışavurumu sağlanır. Böylece terapist de çocuğun psikolojisi hakkında izlenimler elde eder. Oynanan oyunlar görünürde çocuk için hiçbir farklılık arz etmez, ancak aslında oyun terapisine özel seçilmiş oyuncak ve oyunlar kullanılmaktadır. Böylece çocuk iç dünyasını ve duygularını oyuncaklar aracılığıyla ortaya koymaktadır. Aslında bir anlamda bu oyunlar aracılığıyla çocuğun içini boşaltması da sağlanmaktadır. Bir yandan terapist de oyun ile süreci yöneltmekte, çocuğa sınırları ve öfke kontrolü, öz kontrol gibi becerileri kazandırır.

Oyun terapi, genelde sıkılgan ruh haline sahip çocuklar bakımından onları terapide tutmanın bir yoludur ve çocuklar bakımından başarı oranı son derece yüksek bir terapi metodudur. Merkezimizde uzman psikologlarca oyun terapisi hizmeti verilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment