Çiftler çeşitli davranışlarıyla birbirlerinin hayatlarını pozitif ya da negatif anlamda oldukça etkileyebilirler. Bir çok sebeple bazı çiftler arasında hayatı çekilmez kılan kavga, anlaşmazlık, şiddet, kıskançlık krizleri gibi sorunlar baş gösterebilir. Böyle durumlar yaşanıyorsa çift terapisi bir çözüm olabilir.

Çift terapisi sırasında uzman eşliğinde, yaşanan problemler konuşulur. Terapist çiftler arasında tarafsız ve bağımsız şekilde sorunların konuşulabilmesine eşlik ederken çözümünde de yardımcı rol bir oynar. Çift terapisi ile çiftler arasında yeniden sağlıklı bir ilişki tesis edilmesine yardımcı olunabilir ya da bu ilişkinin onarılması ve sağlıklı hale gelmesinin mümkün olmadığı durumlarda çiftlerin talepleri doğrultusunda ayrılık da gündeme getirilebilir. Terapist burada  yönlendirici konuşmalar yapan değil, yol açan, yolunuza ışık tutan konumundadır. Bunu yaparken şeffaf ve tarafsız bir yol izlemesi, çiftlerin problemleri tüm açıklığı ile ortaya koyabilmelerini sağladığından çift terapileri çiftler arasındaki problemlerin çözümü bakımından oldukça işlevsel olmaktadır.

Çift terapilerinde terapi alanlar istedikçe her sorun konuşulmaya açıktır. Çiftler için sorunlar bazen çok köklü iken ve ilişki başladığı zamandan bu yana sağlıklı ilerlememişken bazen de sağlıklı giden ilişkiler belli sebeplerle bozulmaya uğramış olabilir. Her durumda ilişki bakımından net kararlar alınmadan önce çift terapisi almak, sorunların çözümleri bakımından çiftlerce görülemeyen pek çok işlevsel yöntemin fark edilebilmesine ışık tutabilir. Merkezimizde evli olan ve olmayan tüm çiftler için çift terapisi uygulanmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment